Comisia de Disciplină și Etică a FRF a decis, miercuri, sancționarea Clubului Petrolul. "În baza art. 82/1 și 3/b coroborat cu art. 83/2/c raportat la art. 54/2 din RD clubul

ACS Petrolul 52 Ploiești se sancționează cu penalitate sportivă de 7500 lei" se arată în decizia publicată pe site-ul Federației Române de Fotbal.

Sancțiunea a fost aplicată după meciul din 4 martie, în care Sepsi Sfântu Gheorghe s-a calificat în semifinalele Cupei României, învingând în sferturile de finală, în deplasare, cu scorul de 1-0, echipa Petrolul Ploieşti.

Partida respectivă a fost întreruptă timp de câteva minute, din cauza scandărilor suporterilor echipei ploieștene.